AKTUALNOŚCI

14.12.2023 - SYMULATORY ŹRÓDEŁ I SKAŻEŃ PROMIENIOTWÓRCZYCH 

W dniu 14.12.2023 podpisano umowę gwarantującą naszej firmie dystrybucję na terenie Polski symulatorów promieniowania jonizującego (skażeń promieniotwórczych) brytyjskiego producenta Safe Training Systems Ltd. W naszej ofercie znajdą się między innymi symulatory imitujące źródła promieniotwórcze oraz skażenie promieniotwórcze, pozwalające na bezpieczne przeprowadzenie szkolenia bez udziału materiałów promieniotwórczych. Symulator jest wykorzystywany w procesie szkolenia w wykrywaniu i rozpoznaniu skażeń promieniotwórczych poprzez zdalne zadawanie wskazanych wielkości na radiometry i monitory skażeń.

Symulatory STS umożliwiają imitację źródeł promieniotwórczych poprzez bezpieczne źródła pola elektromagnetycznego oraz imitację skażenia za pomocą bezpiecznych chemicznie odczynników, na które reagują specjalnie skonstruowane sondy. System jest obsługiwany przez dostosowane uniwersalne radiometry i monitory skażeń.

Symulowane pole jest generowane za pomocą źródła częstotliwości radiowej, które wykorzystuje unikalną konstrukcję anteny, wytwarzając niemal izotropowe pole symulowanej radioaktywności. Pole jest emitowane we wszystkich kierunkach na odległość około 15 m, w zależności od poziomu aktywności ustawionego na źródle. Mini-źródła serii Safe są niezwykle kompaktowe o wymiarach zaledwie 80x60x40 mm, dzięki czemu idealnie nadają się do szkoleń w zakresie planowania awaryjnego, odzyskiwania źródeł lub ćwiczeń CBRN.

Źródła są dostępne w wersji o stałym poziomie aktywności, który można wybrać indywidualnie przy składaniu zamówienia lub w wersji o zmiennej aktywności spośród 10 ustawień. 

Elastyczne oprogramowanie pozwala na generowanie symulowanych pól promieniowania do 10 Sv/h i do 0,5 uSv/h dla bardziej subtelnych zastosowań. 

W zakresie symulacji skażeń powierzchniowych Symulator ten wykorzystuje zastrzeżoną technologię wykrywania gazu. Technologia ta składa się z dwóch elementów, symulowanego zanieczyszczenia i zmodyfikowanego miernika lub inteligentnej sondy. Symulowane skażenie to bezpieczna ciecz - STS LS1 - którą można nanieść na odzież, sprzęt, urządzenia i powierzchnie, gdzie powoli odparowuje. Ponieważ gaz jest bardzo gęsty, chmura gazu pozostaje blisko powierzchni i symuluje w bardzo realistyczny sposób krótko i średnio zasięgowe typy promieniowania (alfa i beta).

Główna zaleta symulatorów to trening wraz z  ograniczeniem ekspozycji, która jest zerowa. Jeśli używane są źródła rzeczywiste, każda sesja szkoleniowa stanowi dodatkową dawkę promieniowania. Ponadto, szkolenie z użyciem rzeczywistych źródeł promieniowania wymaga zezwolenia, aby przenieść źródła promieniowania, z obszarów bezpiecznych do obszarów ćwiczeń "w terenie otwartym".

Symulatory STS rozwiązują te problemy - trener nie jest narażony na skumulowane promieniowanie podczas każdej sesji szkoleniowej, a uczestnik szkolenia może popełniać poważne błędy bez żadnego zagrożenia dla kogokolwiek. 

Więcej o rozwiązaniu można dowiedzieć się na naszej tronie pod adresem:

https://www.dozymetris.pl/aparatura-dozymetryczna/pomoce-dydaktycznezestawy-edukacyjne-radioaktywność/symulator-promieniowania-jonizującego-skażeń-promieniotwórczych